Zaprosiliśmy naszego rekrutera z markowego serwisu pracy i kariery szukampracy.pl do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. bieżącej sytuacji osób szukających zatrudnienia. Oto sugestie naszego gościa.
Wszyscy mamy świadomość, jak w przybliżeniu wygląda list motywacyjny i jakimi środkami go napisać. W sieci mamy możliwość zobaczyć wiele już przygotowanych przykładów tego rodzaju listów, jak również wskazówek i rad na temat tego, w jaki sposób poprawnie je sformułować, jakie treści tam umieścić, jak zadbać o technikalia dokumentu etc. Niemniej czy rozmyślałeś kiedyś przez chwile nad pytaniem, czym w rzeczywistości jest dyskutowany dokument, jak się prezentuje i z jakich przyczyn się go przedkłada?
List motywacyjny stanowi wzbogacenie biografii zawodowej, czyli CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego jest zaprezentowanie swojej kandydatury, czyli własnych zdolności, predyspozycji i dorobku. Rzecz jasna w liście motywacyjnym nie piszemy o wszystkich swoich awantażach. Opisujemy tylko te zdolności, które mogą się okazać celowe w pracy, o którą walczymy. Tak więc w liście motywacyjnym umieszczamy tylko najistotniejsze elementy, jako że to dokładnie te detale będą przydatne dla prawdopodobnego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.
W liście motywacyjnym należy napisać, dlaczego jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i dowieść, iż to oczywiście Ty w szczególności zasługujesz na jego piastowanie. W liście trzeba uzasadnić, dlaczego zabiegasz o tę konkretnie pracę w tym właśnie zakładzie. List tego typu ma również dowodzić, że wiesz, czym trudni się spółka, w której planujesz pracować. Formułując list motywacyjny, warto też wskazać na własne doświadczenie (jeżeli takowym dysponujemy), czyli byłe stanowiska, zrealizowane praktyki, kursy, rozwijane zdolności etc.
Jeśli już wyjaśniliśmy, czym jest list motywacyjny i jaki przyświeca mu cel, wypada rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny musi być napisany komputerowo – tym sposobem będzie klarowny i przejrzysty. Lepiej, aby nie przekraczał kartki A4. Powinien być podzielony na początek, kontynuacja i część końcowa. Pisząc omawiany list, wypada pamiętać o odpowiedniej formie, wyrażeniach grzecznościowych, a także stosownej edycji listu (justowanie, pozbycie się błędów składu, znormalizowanie czcionek itp.).
Co istotne, list motywacyjny jest kierowany do konkretnego odbiorcy. Dlatego usiłując zdobyć pracę, w żadnym wypadku nie kopiujemy tego samego dokumentu, tylko zawsze piszemy dedykowany list motywacyjny, dopasowany do stanowiska, o które zabiegamy.
Autor: szukam pracy Polska